פריפריה- בין הדרום והמרכז

מהי האסוציאציה הראשונה שעולה לך כשאתה שומע את המילה באר-שבע?  עיר של גמלים? שכר נמוך? אוכלוסייה לא איכותית? האם באר שבע היא עיר פריפריה? את התשובות לשאלות הללו- תמצאו בכתבה שלפניכם.

מאת: מיכל סהר, יב'3

צילום: דפנה סהר, יב'3

כולנו מכירים את המושג פריפריה אבל לא כולם מבינים את המשמעות שלו. לפריפריה יש שתי הגדרות / משמעויות: פריפריה גיאוגרפית- שהם הישובים הרחוקים מהמרכז התל אביבי, ופריפריה חברתית שהוא מושג מורכב יותר, מכיוון שפריפריה זו מכילה את הקבוצות שאינן חלק מהרוב החזק, לרוב, מדובר על אוכלוסיות מעוטות יכולת, אוכלוסיות עולים וקבוצות מיעוטים, אבל גם מדובר באוכלוסיות חלשות מבחינה סוציו-אקונומית. דבר זה יוצר הבדלים עצומים בין המרכז לבין הפריפריה.

מהי האסוציאציה הראשונה שעולה לך כשאתה שומע את המילה באר-שבע? עיר של גמלים? שכר נמוך? אוכלוסייה לא איכותית? האם באר שבע היא עיר פריפריה? חשבתם פעם כיצד התעצבה אותה חשיבה סטראוטיפית שלכם? התשובה: סטיגמות של אנשים, סדרות טלוויזיה ותקשורת שתרמו לעיצוב רושם זה. האם רושם זה הוא נכון? האם הוא מוטעה? בואו נברר…

פגשתי את ראש עיריית באר שבע מזה כ- 8 שנים, רוביק דנילוביץ' , ששיתף אותי בחזון שלו בנוגע לבאר שבע, "כאשר אני הייתי ילד הקונוטציה של באר שבע  הייתה עיר של גמלים, עיר מדבר, סוף העולם, כשהיינו הולכים לשחק כדורגל היו קוראים לנו חיות הנגב", ראש העיר מתייחס בדבריו גם למושג פריפריה, "באר שבע- ממה שקרוי ע"י אחרים.. פריפריה הפכה להיות מרכז… המילה פריפריה היא בראש".

אז תשכחו מכל מה שידעתם על העיר בבאר שבע! אולם ישנם תחומים שהמרכז עולה על באר שבע כמו הכנסה, תעסוקה, הבדלי שכר, כוח אדם רפואי, מקומות בילוי וגודל אוכלוסייה, אבל באר שבע בהחלט נותנת פייט מאוד רציני לתל אביב. באר שבע היא בירת הנגב שמהווה כ- 60% משטח מדינת ישראל, יש בה בית חולים גדול, התפתחות כלכלית בדמות חברות היי-טק וסייבר, קבוצת כדורגל מובילה, וכמובן, אוניברסיטה ששמה הולך לפניה. "במסגרת התכנית האסטרטגית של עיריית באר שבע, הגדרנו איכות חיים ברמה מקסימלית, שכולל דיור איכותי במחיר מוזל, תעסוקה איכותית בשכר גבוה ועוד…אנחנו רואים את מדינת ישראל מאמצת את התכנית ואומרת 'זאת התכנית של ממשלת ישראל' כי מערכת בריאות טובה בבאר שבע זה אומר מערכת בריאות טובה לכל תושבי הנגב", ראש העיר מוסיף, "השכלה גבוהה ברמה איכותית בבאר שבע זה השכלה גבוהה לכל תושבי הנגב ומדינת ישראל…לומדים כאן לתואר ראשון למעלה מ-9000 סטודנטיות וסטודנטים במקצועות ההנדסה השונים", ומוסיף כי גם בתחום הרפואה יש התקדמות יפה בבאר שבע, "אנחנו מקימים עכשיו את בית החולים השני בבאר שבע", חושף ראש העיר.

עם השנים מתפתחת תופעה שסטודנטים מהמרכז מגיעים להתגורר בבאר שבע רק בשביל ללמוד באוניברסיטת בן גוריון, שהיא אחת המובילות והמבוקשות בארץ, ונוכחותם של הסטודנטים תורמת משמעותית לעיר באר שבע מבחינה כלכלית, תעסוקתית וחברתית. ראש העיר מסביר את החשיבות של הגעתם של הסטודנטים לעיר, "סביב הידע, מוסדות אקדמיים, תעסוקה נלוות, חיבור התשתיות התחבורתיות מבאר לשבע לת"א ומת"א לבאר שבע… כל הדברים האלה הופכים את באר שבע לעיר מרכזית", ומסביר כי המדינה הבינה זאת כבר מזמן ותורמת משמעותית להתפתחות העיר, "בלי ממשלה שבאה ואומרת 'אלה סדרי העדיפויות שלנו' פיתוח הנגב, השקעה מסיבית בתשתיות, להשקיע בתכנית אסטרטגית לשנים הקרובות של עשרות מיליארדי שקלים על מנת שכל תחומי החיים יהיו כאן בבאר שבע, בנגב".

על פי נתוני התאחדות הסטודנטים הארצית, שכירת דירות לסטודנטים-, 82% מהסטודנטים בעיר הדרומית שוכרים דירות  בהשוואה ל-64% מהסטודנטים בעיר תל אביב. לפי נתונים אלו משתמע שהעלות של שכירת הדירה בבאר שבע היא יותר זולה ביחס למרכז, ובנוסף הסטודנטים יוצאים מורווחים מהעניין- הם יוצאים מפה עם תואר והכרת עיר חדשה ונפלאה תוך רכישת חברים חדשים למשל, קרו מקרים שבהם שבו סטודנט מבאר שבע וסטודנטית מהמרכז התחתנו בזכות הכרתם באוניברסיטה בבאר שבע, בתחום ההוצאות אין ספק שבאר שבע מנצחת את המרכז. גם הסטודנטים שראיינתי לפרויקט זה הודו כי תמיד חשבו שבאר שבע היא סתם עוד עיר, "בשבילי באר שבע הייתה מדבר", "באר שבע תמיד בשבילי הייתה בצבא עיר מעבר", או "עיר של פריפריה עם האתגרים של הפריפריה", וכיום, כעבור תקופה לא קצרה של לימודים וחיי חברה בעיר, הם מודים כי הם בהחלט ימליצו לחברים "לבוא ללמוד ולגור פה", שיראל מסכמת ואומרת, "באר שבע היא עיר עם הרבה הזדמנויות…עיר עם פוטנציאל".

דנילוביץ' מסכם את דבריו ומוכיח את כל מי שטען שבאר שבע היא עיר פריפריה שלא יכולה להתפתח, "פארק ההייטק- שצחקו עלינו- אמרו 'אתם חולמים, אתם מדמיינים זה לא יקרה לעולם מי יגיע לכאן איזו חברה בינלאומית תגיע לבאר שבע, איזה בוגר או בוגרת אוניברסיטה ירצו להישאר כאן?' …היום יש 2500 מועסקות ומועסקים, מהנדסות ומהנדסים במסלול שכר גבוה, יש למעלה ממאה חברות בינלאומיות ענקיות טכנולוגיה מהעולם שיושבות כאן, בבאר שבע".

אז אחרי כל הנאמר פה- מהי האסוציאציה הראשונה שעולה לך כשאתה שומע את המילה באר-שבע? האם דעתכם השתנה? האם באר שבע היא עיר פריפריה?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s